Şuan toplam 1 salonda 124 kişi okey oynuyor!

Okeyde Kaç Taş Olur

Bir okey oyna oyunu seti içerisinde taşların yerleştirileceği 4 adet isteka tabla bulunuyor. Taşlar ise dört farklı renkten oluşuyor. Bunlar kırmızı, mavi, yeşil ve siyah renkler oluyor. Her bir renkten 1 den 13 e kadar sıralanmış taşlar bulunuyor. Bu her 13 adet ve her 4 renkten oluşan setten ise ikişer adet yer alıyor. Bu taşların dışında 2 adet joker, diğer adıyla okey taşları bulunuyor. Bir okey setinin içerisinde toplamda 106 adet taş olması gerekiyor.

Okeyde-Kac-Tas-Olur Okeyde Kaç Taş Olur
Okeyde Kaç Taş Olur

Okey taşları kaç tane olmalıdır

Okey oyunu kökeni Rummikub adında başka bir oyunu dayanıyor ve dünya üzerinde birçok ülkede büyük bir ilgiyle oynanıyor. İsrail de resmi bir oyun olarak kabul görüyor. Kuralları oldukça basit olan okey oyunu en az iki en çok dört kişi tarafından oynanıyor. Dağıtılan taşlardan geriye kalanlar kapalı bir şekilde oyuncuların sırayla alması için ortaya bırakılıyor. Oyuncular ortadan ya da yanlarındaki diğer oyuncunun attığı taşlardan işlerine yarayanı istekada tutarken, gereksizi taşları bir sonraki oyuncuya devrediyor.

Okey Taşları Nasıl Dağıtılır

Her oyuncuya 14 er taş ve başlayacak bir oyuncuya 15 taş dağıtılarak oyun başlıyor. İstekada yer alan bu 14 taşlar ya per ya da çift oluşturacak şekilde dizilmesi gerekiyor. Per dizimi ardışık sayılar olabileceği gibi aynı sayının farklı renklerinden de yapılabiliyor. Ardışık dizim aynı renkten taşların ard arda dizilmesi demek oluyor. Yan yana gelen en az üç taş bir per oluşturuyor. Aynı sayının farklı renklerinden per elde edilecekse bu da yine en az üç taşın yanyana gelmesiyle yapılıyor. Okey taşları dört renkten oluştuğundan aynı sayının farklı renklerinden per oluşturulurken en fazla dört taşlı per elde edilebiliyor. Çift dizimi ise aynı rakam ve aynı renkten çift elde etmeye dayanıyor.

Okey Taşı Nedir

Oyuncular istekadaki tüm taşlardan per ya da çift dizimini tamamladığında kazanmış oluyor. Okey oyununda normal biten oyuncu 2 puan alırken, okey ile biten oyuncu 4 puan kazanmış oluyor. Çift ile bitebilen oyuncu ise 8 puan elde ediyor. Okeyi belirlemek için yere açılan taşın aynısını, taşların dağıtımında yakalayabilen oyuncu gösterge puanı olarak 1 puan kazanmış oluyor.

Bir önceki yazımız olan Okey Oyunu Oyna 4 kişilik başlıklı makalemizde hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

esli-okey-180x110 Eşli Okey Oyna
18 Nisan 2019
sohbetli-okey-oyna-180x110 Sohbetli Okey
17 Nisan 2019
Okeyde-Kac-Tas-Olur-180x110 Okeyde Kaç Taş Olur
15 Nisan 2019