Şuan toplam 1 salonda 118 kişi okey oynuyor!

Okey Oyunu Oyna 4 kişilik

Okey oyunu uzun yıllardır ülkemizde ve dünyada oldukça rağbet gören bir oyun haline gelmiştir. İnternet çağının gelişmesiyle de birlikte internet üzerinden online olarak oynanabilen bu oyun, aynı zamanda pek çok farklı versiyonlara da sahiptir. Toplamda dört kişilik masalarda oynana bir taş oyunu olan bu oyun boş zamanların değerlendirilmesi için oldukça eğlenceli bir seçenektir. Dört kişilik okey oyunu ister eşli ister bireysel olarak iki türlü oynanabilir.

okey-oyunu-oyna-4-kisilik Okey Oyunu Oyna 4 kişilik
okey oyunu oyna 4 kişilik

4 Kişilik Okey Oyna

Okey oyunu okey taşlarının okey istekasına düzenli bir şekilde dizilmesi ve sırası gelen oyuncunun elindeki fazla taşı yanında bulunan rakibine atması ile oynanılır. Toplamda 106 taştan oluşan bir okey setinde de her oyuncuya ait birer istekadan toplam dört isteka bulunur. İlk ele başlayan oyuncuya 15, geri kalan diğer üç oyuncuya da 14 adet okey taşı dağıtılması ise başlayan oyunda amaç, okey taşlarının renk ve rakam sıralamasına göre bir düzen halinde dizilmesidir. 14 taşlık bu düzenli dizimi ilk gerçekleştirip elindeki fazla taşı atan kişi oynanan eli kazanmış olur.

4 Kişilik Okey

Eşli, bireysel, düz ve 101 olarak en popüler dört okey çeşidi sıralanabilir. Eşli ve bireysel okeyler hem düz okeyde hem de 101 olarak adlandırılan farklı okey türünde kullanılabilir. Eşli okeyde amaç oyuncunun karşısındaki kişi ile ortak olması durumudur. Yani oyuncu ya da karşısında bulunan diğer oyuncu oynanan eli kazandığında bu kazanç ortak paydaya yazılır.

101 olarak adlandırılan okey oyna türü ise düz okeyden oldukça farklı kurallara sahiptir. Yine dört kişi ile oynanan bu oyunun amacı renk ve rakam düzenleri doğrultusunda ıstakada bulunan okey taşlarının 101 sayısına ulaşmasını sağlamaktır.

Okey taşlarından rakam harici özel bir yere sahip olan bu taş her okey setine göre farklı bir sembol ile gösterilebilir. Bu taşın amacı her elde farklı bir taş yerine geçen okeyin yerine geçmektir. Örneğin açılan okey mavi beş ise sahte okey yalnızca o el için mavi beş yerine geçmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar İle Okey Oyna başlıklı makalemizde hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

esli-okey-180x110 Eşli Okey Oyna
18 Nisan 2019
sohbetli-okey-oyna-180x110 Sohbetli Okey
17 Nisan 2019
Okeyde-Kac-Tas-Olur-180x110 Okeyde Kaç Taş Olur
15 Nisan 2019